Ścieżka obok drogi

data aktualizacji: 10 miesięcy temu 15.07.2022, odsłon: 2406
A A A     PDF

Ścieżka obok drogi Kazimiery Iłłakowiczówny
wspomnienie o Marszałku Józefie Piłsudskim

wystąpią:
EWA DAŁKOWSKA / słowo
DOMINIK ROSŁON / pianino

W interpretacji uznanej aktorki teatralnej i filmowej Ewy Dałkowskiej usłyszymy fragmenty książki Ścieżka obok drogi autorstwa Kazimiery Iłłakowiczówny. Utwór jest literackim wspomnieniem o Marszałku Józefie Piłsudskim z okresu pracy poetki w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Czytanie dopełni muzyka na żywo w wykonaniu Dominika Rosłona. 
Wspomnienia Kazimiery Iłłakowiczówny, która w latach 1926 - 1935 była osobistą sekretarką Marszałka, są barwną opowieścią ukazującą postać Józefa Piłsudskiego z dwóch perspektyw, jako zwykłego człowieka, i Wielkiego Męża Stanu. Utwór doczekał się trzech wydań w okresie międzywojennym (w latach 1938-1939), po wojnie ukazało się zaledwie jedno wydanie - reprint w 1989 roku.

 

EWA DAŁKOWSKA
Aktorka teatralna i filmowa. Stworzyła  wiele niezapomnianych kreacji zarówno teatralnych, jak i filmowych. Współpracowała z największymi twórcami polskimi, m.in. z: Andrzejem Wajdą, Janem Englertem, Zygmuntem Hubnerem, Antonim Krauze, Andrzejem Barańskim, Edwardem Żebrowskim, Andrzejem Trzos - Rastawieckim, Krzysztofem Zaleskim, Tomaszem Manem, Agnieszką Holland, Krzysztofem Zanussim. Talent i charyzma aktorki przyciągają także młodych twórców. 

 

W przypadku dobrych warunków pogodowych wydarzenie zorganizowane zostanie w formie plenerowej na molo przy skwerze Jana Pawła II.   Zapraszamy, 14 lipca (czwartek), godz. 16.00.