Promocja czytelnictwa

data aktualizacji: ponad rok temu 7.07.2020, odsłon: 28118
A A A     PDF

Podziel się linkiem ze znajomym.

Projekt "Ania z Zielonego Wzgórza przyjeżdża na Mazury" z programu Promocja Czytelnictwa otrzymał dofinansowanie ze środków MKiDN i będzie realizowany w okresie od maja do grudnia 2020 roku. Realizacja projektu obejmuje cykl różnorodnych wydarzeń zainicjowanych w przestrzeni miejskiej, których zadaniem jest popularyzacja czytelnictwa z zachowaniem tradycji bibliotekarskich z jednoczesnym zastosowaniem nowoczesnych narzędzi komunikacji społecznej.

Działania przewidziane w ramach projektu:

1. Konkurs on-line z nagrodami na najciekawszą postać bajkową.

2. Minibiblioteki rozstawione w mieście, na molo nad jeziorem Czos i nad Jeziorem Magistrackim.

3. Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 r. ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. W tym roku do współpracy zaproszeni są aktorzy Teatru „Ale” z Mrągowa. Czytana będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

4. Warsztaty literacko-plastyczne – „Ania z Góry Czterech Wiatrów”, skierowane do dzieci i młodzieży, mające na celu rozwijanie kompetencji czytelniczych, upowszechnianie czytelnictwa oraz rozwijanie zainteresowań indywidualnych.

5. Pokaz filmu zrealizowanego na podstawie utworu literackiego – 1 seans filmowy będący ekranizacją literatury.

6. Teatr przy Stoliku w wykonaniu aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Nad całością czuwa Elżbieta Lenkiewicz, wieloletni kierownik literacki teatru.

7. Teatr kukiełkowy – z udziałem aktorów, dzieci i młodzieży. Na podstawie pracy laureata konkursu powstanie scenariusz do teatrzyku kukiełkowego – „Ania z Góry Czterech Wiatrów” pod kierunkiem aktora z Teatru „Jar”.

8. Wystawa pokonkursowa – wystawa prac laureatów konkursu literacko-plastycznego.

9. Wykład na temat literatury współczesnej. Wykład wygłosi Wojciech Kass - poeta, eseista, nauczyciel, dziennikarz, redaktor, muzealnik, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.

10. Spotkanie autorskie z Marcinem Szczygielskim autorem wielu powieści dla dzieci i dorosłych

 

Całkowity koszt projektu 16 850 zł:

  • dofinansowanie z MKiDN 12 250 zł
  • wkład własny 4 600 zł

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.